Kim jestem

Liroy, właśc. Piotr Krzysztof Liroy-Marzec, (ur. 12 lipca 1971 w Busku-Zdroju) – polski muzyk, producent, przedsiębiorca i polityk, poseł na Sejm VIII kadencji, jeden z liderów Konfederacji.

Za sprawą wydanej w 1995 roku płyty Alboom, sprzedanej w nakładzie przekraczającym 500 tysięcy egzemplarzy, osiągnął największy sukces komercyjny w historii polskiego hip-hopu. Kilkukrotny laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk. Współpracował z takimi wykonawcami jak Ice-T, Wzgórze Ya-Pa 3, Mieczysław Szcześniak, Art of Beatbox, Borixon, Lionel Richie, Katarzyna Skrzynecka, Kayah czy Michał Urbaniak.

W 1992 roku ukończył Technikum Budowlane. Pod koniec lat 80. występował jako DJ w klubach i dyskotekach, realizował również wówczas nagrania demonstracyjne. W 1991 roku wyjechał do Francji, gdzie założył zespół Leeroy & The Western Posse, z którym występował również w Niemczech. Po powrocie do Polski w 1992 roku nagrał pierwsze utwory jako P.M. Cool Lee.

22 maja 1995 roku ukazał się pierwszy singel sygnowany pseudonimem Liroy zatytułowany „Scyzoryk”. Kolejnym sukcesem okazał się utwór „Scoobiedoo Ya”.  Nawiązał współpracę z zagranicznymi wykonawcami, zrealizował utwory w Nowym Jorku i Londynie.

W wyborach parlamentarnych w 2015 roku otrzymał 22 614 głosów, uzyskując mandat posła VIII kadencji. Pracuje w Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, grupach bilateralnych i zespołach parlamentarnych.

Jest ojcem rodziny, na co dzień opiekuje się swoimi dziećmi.